

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Forward Current | 100 mA |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Current | 500 nA |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Recovery Time | 1.6 ns |
| Reverse Voltage | 70 V |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
Stock: 1903
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05452
Ext.Price$0.05452
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05452 | $0.05452 |
| 10 | $0.02726 | $0.27260 |
| 50 | $0.02444 | $1.22200 |
| 100 | $0.02191 | $2.19100 |
| 500 | $0.01964 | $9.82000 |
| 1000 | $0.01761 | $17.61000 |
| 3000 | $0.01578 | $47.34000 |
| 5000 | $0.01456 | $72.80000 |
| 10000 | $0.01343 | $134.30000 |
